Helena Tynell (Turpeinen) vas, signerad Riihimäen Lasi O.Y H. Turpeinen.
"Kaulus" (Krage). Höjd 19 cm. Diameter 20 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.