1265795

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, idman 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm, 6 ljuspunkter, med blom- och lövformade dekorationer. Diameter 70 cm. Total höjd 100 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Insidan ommålad.Takkupan och kedjorna ej original. Senare skruv. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
33 200
337 090
40 083
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
Budhistorik (59 bud)
25 okt 2020 18:34
33 200 EUR
25 okt 2020 18:33
33 000 EUR
25 okt 2020 18:33
33 000 EUR
25 okt 2020 18:33
32 600 EUR
25 okt 2020 18:33
32 400 EUR