1265795
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, idman 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm, 6 ljuspunkter, med blom- och lövformade dekorationer. Diameter 70 cm. Total höjd 100 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Insidan ommålad.Takkupan och kedjorna ej original. Senare skruv. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

4 dagar 18 timmar
10 000
103 645
11 733
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 10 200 EUR. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
13 okt 10:19
10 000 EUR
9 okt 20:25
9 000 EUR