Hilding Ekelund

(Finland, 1893-1984)
Hilding Ekelund
(Finland, 1893-1984)

Hilding Ekelund, kandelaber, Taidetakomo Hakkarainen, 1920/1930-tal.

För 7 ljus. Tenn. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 43 cm, höjd 41 cm.

Åldersrelaterat slitage. Aningen sneda ljushållare.

"Hilding Ekelund (1893-1984) Arkkitehti", förlag Finlands arkitekturmuseum, 1997.
Ornamo årsbok 1927, sid. 39.

Klubbat pris
400
4 508
417
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (3 bud)
18 okt 2020 10:06
400 EUR
15 okt 2020 17:44
300 EUR
9 okt 2020 20:43
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977