Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

Akseli Gallen-Kallela, bänkrya, tillverkad av Finska handarbetets vänner 1899.

"Liekki". (Flamma). 356x147 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Skador. Blekt.

Enligt finsk lag om begränsning av utförseln av kulturföremål (1999:115) krävs tillstånd för utförseln av kulturföremål från Finland till andra medlemsstater inom EU och för export från gemenskapens territorium. För utförseln av kulturföremål till länder utanför Europeiska gemenskapen gäller utöver vad som bestäms i dessa respektive lagar Rådets förordning (EEG) nr 3911/92. Bukowskis ansvarar inte för att dessa tillstånd finns utan det ankommer på Kunden.

Formgivare

Klubbat pris
9 200
104 972
9 569
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Budhistorik (26 bud)
13 dec 2020 14:44
9 200 EUR
13 dec 2020 14:44
9 000 EUR
13 dec 2020 14:44
8 700 EUR
13 dec 2020 14:44
8 500 EUR
13 dec 2020 14:44
8 200 EUR
13 dec 2020 14:44
8 000 EUR
13 dec 2020 14:43
7 700 EUR
13 dec 2020 14:43
7 500 EUR
13 dec 2020 14:43
7 100 EUR
13 dec 2020 14:43
6 900 EUR
13 dec 2020 14:42
6 700 EUR
13 dec 2020 14:42
6 500 EUR
13 dec 2020 14:42
5 400 EUR
13 dec 2020 14:39
5 200 EUR
13 dec 2020 14:39
5 000 EUR
13 dec 2020 14:37
4 000 EUR
13 dec 2020 14:34
3 800 EUR
13 dec 2020 14:27
3 600 EUR
13 dec 2020 14:27
3 500 EUR
13 dec 2020 14:26
3 100 EUR
13 dec 2020 12:37
3 000 EUR
9 dec 2020 14:45
2 100 EUR
8 dec 2020 13:42
2 000 EUR
7 dec 2020 22:10
1 500 EUR
28 nov 2020 18:36
1 000 EUR
28 nov 2020 8:51
500 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977