Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Wilho Sjöström

(Finland, 1873-1944)
Wilho Sjöström
(Finland, 1873-1944)

Wilho Sjöström, "Gino".

Sign.1925. Olja på duk 72x59 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnärens familj - nuvarande ägare.

"Wilho Sjöström,", Pyhäniemen Kartano 10.6.-12.8.2001.

Tuomi Elmgren-Heinonen, "Wilho Sjöström-Muistikuvia taipaleen varrelta", WSOY 1943. Avbildad på s.133.

År 1925 reste Wilho Sjöström till St.Paul i sydöstra Frankrike. Ljuset, färgprakten och de böljande landskapen inspirerade honom och han var mycket produktiv under sin vistelse där. Målningen "Gino" föreställer en italiensk olivplockare som han blev god vän med i St.Paul.

Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13