Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Gudmar Olovson

Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 57 cm, längd 43 cm.

"Captivité" (Fängslad). Signerad Gudmar. Numrerad 1/10. Gjutarstämpel A Valsuani cire perdue. Mörkpatinerad brons, höjd 53,5 cm (inklusive stensockel 57 cm), längd 43 cm, bredd 25 cm. Koncipierad 1968.

Obetydlig ytsmuts. Ett par mindre bristningar, ett par strödda skrapmärken, något avnött patinering.

Captive, captive…I want to cut my fetters.
I go through life with painfully angry lips.
My abysses, why do I enquire into you, you deserve no name.
Bronze joins itself to bronze and becomes a human being,
and the human being has iron in its heart.
But does the bronze really have this frightening gleam on its brow
from the god of the lightnings?
I throw my heart on the roadway, let the vultures devour it –
the full moon will bear me a new one.
Edith Södergran

Captivité – Captivity
This work was inspired by the Finnish poet Edith Södergran’s poem.

Utropspris
260 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93