Rasmus Andersen Holm

(Danmark, 1781-1874)
Rasmus Andersen Holm
(Danmark, 1781-1874)

Rasmus Andersen Holm, olja på duk, signerad RA Holm och daterad 1827.

”Hellebaecks gaard vid Öresund med kullen i bakgrunden". 90 x 146 cm.

Färgbortfall längs dukens nedre del. Ställvisa små färgbortfall. Ställvis krackelyr. Något ospänd duk.

Proveniens

Greve Ernst Heinrich von Schimmelmann (1747-1837); därefter i arv till nuvarande ägare via Ulla Quarles van Ufford (född af Sandeberg).

Utropspris
25 000 SEK