Med inspiration från salongen F239

Salongen som rum hade sin storhetstid under 1800-talet och på 1900-talet fanns den kvar i hemmet men då kanske mer känd som ”finrummet”. Temat fokuserar på konst och konsthantverk som skulle passa ett rum där man samlades med familj och gäster. Låt dig inspireras och inred ditt hem med salongens vackra föremål.

37 föremål
Hörnskåp, rokokostil, 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 15 000 SEK
Bricka, plåt. 1800-tal.
Bricka, plåt. 1800-tal.

Utropspris
1 500 SEK