Hugo Birger

(Sverige, 1854-1887)
Hugo Birger
(Sverige, 1854-1887)

Hugo Birger, olja på pannå, signerad Hugo Birger Paris.

"I ateljén". Utförd omkring 1878. 27,5 x 20 cm.

Ytsmuts, slitage med lite färgbortdall längs ramkant.

Proveniens

Doktor L. Renck, Strängnäs
Privat samling, Stockholm.

Sixten Strömbom, "Hugo Birger", 1947, upptagen i förteckningen under nummer 55, sid 311.

I Sixten Strömboms beskrivande katalog över Birgers arbeten skriver han följande om det föreliggande katalognumret: "En smärt ung kvinnl. modell iförd guldskimrande klänning står i en ateljé. Hon vrider huvudet t.v. mot en målare (Edelfelts vän Dagnan-Bouveret?) som sitter på en stol bakom henne i färd med att knäppa hennes dräkt i ryggen..."

Konstnär

Utropspris
18 000 SEK