Hanna Hirsch-Pauli

(Sverige, 1864-1940)
Hanna Hirsch-Pauli
(Sverige, 1864-1940)

Hanna Hirsch-Pauli, olja på duk, signerad a tergo.

Akademistudie. 81,5 x 65 cm

Lagningar, retuscher, krackelyr. Färgbortfall längs nedre dukkant. Ospänd duk.

Proveniens

Gåva från konstnären till Siri Masreliez (f von Porat) därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
20 000 SEK