Madeleine Pyk – en samling F769

Vinglas, 2st, Sverige, 1700-tal.

Ett glas sannolikt Kosta-Limmared med graverad dekor av blomsterslinga, ben med väder på omvikt fot. Höjd 16,5 cm; Ett glas av lätt gultonad glassmassa, ben ben med väder. Höjd 15,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
4 000 SEK