Fritz Grahn

(Sverige, 1910-1989)
Fritz Grahn
(Sverige, 1910-1989)

Fritz Grahn, olja på duk, signerad.

Komposition. 34 x 46,5 cm.

Mindre färgbortfall.

Fritz Henri Grahn var en tysk-svensk målare, tecknare och grafiker. Grahn studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, Högre konstindustriella skolan i Stockholm 1936-1939 och som stipendiat i England 1952. Samt under studieresor till Nederländerna 1937, Paris 1948 och Norge 1950. Han tilldelades Östgötajournalisternas runturstipendium 1952 och Östgöta konstförenings stipendium 1966. Grahn medverkade i utställningar med Sveriges allmänna konstförening och Östgöta konstförening. Hans konst består av figurkompositioner med fantasiföremål, stadsbilder och landskap samt målningar i vaxfärger och teaterdekorationer. Grahn är representerad vid Norrköpings konstmuseum, Östergötlands museum, Katrineholms museum och Östergötlands läns landsting.

Utropspris
3 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63