Arne Jones E1299

Olof Arborelius

(Sverige, 1842-1915)
Olof Arborelius
(Sverige, 1842-1915)

Olof Arborelius, olja på duk, signerad och daterad 1881.

Sommarlandskap med sjö. 70 x 117 cm

Färgbortfall invid ram. Ytsmuts. Krackelyr.

Konstnär

Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.

Utropspris
10 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962