Lena Cronqvist och Roj Friberg möter August Strindberg F348

Lena Cronqvist och Roj Friberg möter August Strindberg

I slutet av 1980-talet blev Lena Cronqvist och Roj Friberg, två svenska konstnärer med starka, egensinniga bildspråk, kontaktade av den parisiske galleristen Edouard Weiss. Han ville att de skulle tolka varsin valfri Strindbergspjäs i en serie litografier som han skulle ge ut.

Fribergs återkommande motiv med söndervittrade fasader passade väl med ”Spöksonaten”, en pjäs om unken, instängd högborgerlighet från förra sekelskiftet. Bakom garderobsdörren i Fribergs bild väntar mardrömslika hemligheter.

Lena Cronqvist tog sig an ”Ett drömspel” och gjorde en Indras dotter med både armar och vingar, som vore hon indisk gudinna och ängel i ett. Strindbergs glasmästare, en av dessa plågade människor som Indras dotter träffar under sin jordevandring, vandrar sida vid sida med sin lilla dotter, en av Cronqvist återkommande flickgestalter. Just den är flickan har ett ovanligt snällt och öppet ansikte.

23 föremål