René Brô

(Frankrike, 1930-1986)
René Brô
(Frankrike, 1930-1986)

René Brô, "Paysage chinois avec ciel rouge”

Signerad. Olja på pannå 19 x 24 cm.

René Brô är representerad i betydande samlingar, på bland annat MoMA (Museum of Modern Art New York) och i Guggenheim Collection.

Auktionens målning utfördes 1965, samma år som René Brôs verk ställdes ut på Galerie Iris Clert i Paris. 1965 var ett betydelsefullt år för konstnären. På Tate Gallery i London 1965 och på Moderna Museet i Stockholm 1966-67 visades Guggenheim Collections verk av René Brô.

René Brô föddes den 21 november 1930 i Charenton, nära Paris. Vid fjorton års ålder lämnade han skolan och började gå på olika konstskolor samtidigt som han arbetade som reklamillustratör. I slutet av 1940-talet besökte han ofta Musée de l’Homme och Louvren i Paris och var särskilt attraherad av så kallad "primitiv" och egyptisk konst.

Hans verk från denna period - keramik, teckningar och målningar - ligger nära Paul Klees verk och Jean Dubuffets Art Brut. 1949 deltog han i en grupputställning på Galerie Mai i Paris och tillsammans med Micheline Breuil och Bernard Rousseau reste han till Italien, promenerade genom Toscana och Rom och tog sig så långt som till Sicilien. I Florens träffade han den österrikiske målaren Hundertwasser, med vilken han målade flera väggmålningar i Saint Mandé, nära Paris, efter att ha återvänt till Frankrike 1950.

1954 höll han sin första separatutställning på Centre Saint-Jacques i Paris och tre år senare deltog han i salongen på Galerie Iris Clert, där han fortsatte med att hålla många separatutställningar och deltog i många av dess aktiviteter på 1960-talet.

1964 blev han inbjuden att representera Frankrike på Venedigbiennalen, och 1966 tog han sin första resa till USA, där han höll en separatutställning på Gallery of Modern Art i Scottsdale, Arizona, och träffade Andy Warhol när han var i New York.

Väl tillbaka i Frankrike 1967, trots de positiva recensioner han fick, upplevde René Brô en svår tid som utvecklades till en period av depression.
Året därpå öppnade han en ateljé i Venedig, där han fortsatte att arbeta under det följande decenniet och visades framgångsrikt på Galleria Meneghini 1972 och på Galleria d'Arte Gigli 1977.
Under 1970- och 1980-talen höll han åtskilliga separatutställningar och åkte på resor till Mexiko 1972 samt till Indien, Nepal och Nya Zeeland 1981 med sin vän Hundertwasser.
1984 tillbringade han flera månader på Tahiti, där han visade på Musée Gauguin. Till Tahiti återvände han även två år senare.
René Brô drog sig tillbaka till Courgeron och dog oväntat den 6 december 1986, blott 56 år gammal.

Utropspris
12 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801