Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Yngve Ekström

(Sverige, 1913-1988)
Yngve Ekström
(Sverige, 1913-1988)

Dagbädd, Swedese. Enligt uppgift utförd som provexemplar av Gunnar Berggren och Yngve Ekström.

Stomme av bok, benställning av kromad metall. Stoppad dyna och nackudde med textilklädsel. Längd ca 187, sitthöjd 27, höjd 61 cm.

Ställvis slitage. Torrsprickor. Klädsel med skada.

Proveniens

Enligt uppgift Gunnar Berggrens familj.

Formgivare

Utropspris
6 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13