Bonad bok. Medaljongformad rygg. Skuren dekor av nedåt avsmalnade kannelerade ben med rosettanfanger. Stoppad rygg, sits och armlän. Signerade under sargen med kallstämpel N. L. Mariette. Sitthöjd 39, rygghöjd 87,5 cm.
Lagningar, sprickor. Mindre kompletteringar. Spår av maskstungning ifyllda med vax.