Emanuel Nobels skrivbord, Ryssland, sent 1800-tal.

Mahogny, skiva klädd med grönt tyg. Fem lådor. Balusterformade ben. Längd 181, bredd 92, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Endast två av fem lås fungerar. Slitage. Skador. Fläckar. Märken. Två nyckelskyltar saknas. Lösa lister, lister saknas. Fanerskador. Lösa fanerdelar, fanerdelar saknas. Ben med sprickor. Mögel. Nyckel finns.

Proveniens

Emanuel Nobel (1859-1932).
Skrivbordet avbildat på Elsa Backlunds akvarell (1904) av Emanuel i sitt arbetsrum i S:t Petersburghemmet.
Anton Carlsund (1865-1958) ingenjör vid Maskinfabriken Ludvig Nobel i S:t Petersburg, senare Vd för Nobel-Diesel i Nynäshamn. sedermera förvärvat av
familjen Bolin

Bengt Jangfeldt: Imanuel Nobel & Söner, Stockholm 2020, se bild sid 326.

Utropspris
10 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14