Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Erik Chambert

(Sverige, 1902-1988)
Erik Chambert
(Sverige, 1902-1988)

Erik Chambert, ”Gibraltar”

Signerad Erik Chambert. Utförd 1980. Pappersmontage och plexiglas i plexiglasbox 55 x 55 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Konstnärens familj

Moderna Museet, Stockholm, "Nu: Erik Chambert", 31 okt 2009 - 10 jan 2010.

Konstnär

Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.

Klubbat pris
34 000
3 295
3 769
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
23 feb 2025 18:11
34 000 SEK
23 feb 2025 18:10
33 000 SEK
23 feb 2025 18:10
32 000 SEK
23 feb 2025 18:09
31 000 SEK
23 feb 2025 18:09
30 000 SEK
23 feb 2025 18:09
29 000 SEK
23 feb 2025 18:09
28 000 SEK
23 feb 2025 18:09
27 000 SEK
23 feb 2025 18:09
26 000 SEK
23 feb 2025 17:52
25 000 SEK
23 feb 2025 17:52
24 000 SEK
23 feb 2025 17:51
23 000 SEK
23 feb 2025 17:51
22 000 SEK
22 feb 2025 21:20
20 000 SEK
19 feb 2025 18:28
6 666 SEK
17 feb 2025 11:35
2 222 SEK
15 feb 2025 14:21
2 000 SEK
15 feb 2025 10:19
1 500 SEK
15 feb 2025 8:48
1 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13