Bestick, 60 dlr silver "Chippendale" CG Hallberg Stockholm 1945

Bestående av;
12 knivar längd 22 cm,
6 knivar längd 19 cm,
10 smörknivar,
12 gafflar längd 19 cm,
6 gafflar längd 17,5 cm,
14 skedar längd 18,5 cm,
med mongram för Einar Forseth,
total vikt inkl rostfria knivblad ca 2560 gram.

Åldersrelaterat slitage. Senare gravyr.

Proveniens

Familjen Forseth

Utropspris
8 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13