Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Helsinki Design Sale

Bukowskis presenterar Helsinki Design Sale – Finlands främsta auktion för modern design. Auktionen erbjuder ett brett och välkurerat urval designföremål av eftertraktade finska och internationella formgivare. Bland höjdpunkterna återfinns bland annat taklampor av Paavo Tynell specialbeställda för Hotell Atlas år 1929, flera färgstarka dekorationsfat av Birger Kaipiainen, den enastående skulpturen "Madonna" av Tapio Wirkkala samt ett unikt glasfat av Timo Sarpaneva.

Glasfatet av Sarpaneva ingick i överhyttmästare Reino Löflunds samling innan det övergick till den nuvarande ägaren. Reino "Reka" Löflund jobbade som överhyttmästare med ansvar för hela produktionen vid Iittala glasbruk, och utvecklade under sin karriär flera olika tekniker och produkter tillsammans med Timo Sarpaneva, bland annat Claritas-, Arkipelago- och Finlandia-serierna.

Auktionen inkluderar även ett spännande urval smycken av finska formgivare. Bland höjdpunkterna finns Tapio Wirkkala representerad med två guldhalsband, “Djävulens Huvud” och “Vikingahalsbandet”.

Auktion online: 24 april – 4 maj
Öppettider för visning: Måndag-tisdag kl. 13 - 17, onsdag kl. 13 - 18, torsdag-fredag kl. 13 – 17
Adress: Mastgatan 4-6, Helsingfors

197 föremål
Fåtölj, 1930-tal.
Fåtölj, 1930-tal.
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR