Madeleine Pyk – en samling F769

Ingegerd Råman

(Sverige, Född 1943)
Ingegerd Råman
(Sverige, Född 1943)

Ingegerd Råman, vas, "Caracalla", Orrefors 2005, edition 3-200.

Cylindrisk, svart glasmassa, blästrad med randigt mönster i vitt. Signerad Orrefors Limited 2005 9066-88 Ingegerd Råman 3.200. Höjd 40,6 cm, diameter 12,8 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection

Utropspris
8 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77