Prakturna med lock, porslin, Japan, Edo/Meiji, 1800-tal.

Avlång kropp med uppdragen axel och avsmalnande hals. Kupolformat lock med lockknopp i form av lotusknopp. Dekor i imari med motiv av blommor och blomsterkorg. Mingmärke undertill men senare och japansk. Höjd ca 53 cm.

Slitage. Smärre nagg.

Proveniens

A Swedish private collection.

Klubbat pris
4 400
421
477
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
18 jan 18:49
4 400 SEK
18 jan 18:48
4 200 SEK
18 jan 18:48
4 000 SEK
18 jan 18:48
3 800 SEK
18 jan 18:47
3 600 SEK
18 jan 18:47
3 500 SEK
18 jan 18:46
3 400 SEK
18 jan 18:46
3 200 SEK
18 jan 16:18
3 000 SEK
18 jan 16:18
2 900 SEK
17 jan 17:18
2 700 SEK
17 jan 17:18
2 500 SEK
13 jan 5:33
2 400 SEK
10 jan 17:18
1 500 SEK
10 jan 9:22
1 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13