Fyra träsnitt, 1900-talets senare del.
Träsnitt delvis med metallpigment. Bladmått 23,4 x 35 cm.
Ej ramade.
Kamisaka Sekka (1866–1942) var en ledande gestalt inom japansk konst i början av 1900-talet och betraktassom den sista stora mästaren inom Rinpa-traditionen. Han föddes i Kyoto i en samurajfamilj, där hans konstnärliga begåvning uppmärksammades tidigt, och kom att arbeta inom flera olika medier, bland annat måleri, formgivning och lack.
När traditionella japanska stilar förlorade popularitet spelade Sekka en viktig roll i att förnya dem genom moderna influenser. År 1901 skickades han av den japanska regeringen till Glasgow, där han kom i kontakt med Arts and Crafts-rörelsen och studerade västerländskt intresse för japonism. Efter återkomsten till Japan undervisade han vid Kyotos kommunala skola för konst och hantverk och började förena västerländska designprinciper med traditionella japanska motiv.
Sekkas verk kännetecknas av starka färger, förenklade former och rytmiska mönster som närmar sig abstraktion och skapar ett modernt, kraftfullt uttryck med tydlig förankring i japansk estetik.