Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Kvadratisk balusterform med dekor i famille jeune, famille noire och famille verte i ett intrikat mönster med olika landskapsvyer med djur, figurstaffage och blommor. Höjd 50 cm.

Lagad hals.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare with a very similar vase in the Victoria & Albert Museum, Accession number. C.1292-1910.

Gorer, E. and J. F. Blacker. Chinese porcelain and hard stones. London: B. Quaritch, 1911, Vol. I, Pl. 47.

Auktionen avslutas
6 dagar 20 timmar
1 000
97
111
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 100 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
27 jan 19:12
1 000 SEK
27 jan 18:10
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C11