Madeleine Pyk – en samling F769

Ett liv i konstens tecken – en privatsamling med modern svensk och internationell konst

Bukowskis har glädjen att presentera Ett liv i konstens tecken – en privatsamling med modern svensk och internationell konst, en unik privatsamling som nu för första gången visas på auktion.

Bakom samlingen står ett par vars gemensamma liv präglades av en djup och livslång kärlek till konsten. Maken i paret målade och tecknade själv i sin ungdom och intresset kom att följa honom genom livet. Deras passion växte fram tidigt och kom med tiden att forma både deras hem och deras gemensamma livsverk. Under flera decennier byggde de tillsammans upp en betydande och personligt präglad samling av verk från några av 1900-talets mest framstående konstnärer – både svenska och internationella. Samlingen var så omfattande att paret ibland nödgades byta konsten på väggarna i sitt hem.

Samlandet tog sin början på 1960-talet, en tid då paret med stor nyfikenhet och kunskap började förvärva verk av konstnärer som Lucio Fontana och Roberto Matta. Genom åren fick de även möjlighet att möta flera av de konstnärer vars verk de samlade, bland andra Karel Appel och Bengt Lindström, som de besökte i Paris. Dessa möten kom att få stor betydelse för deras fortsatta samlande. Läs mer

20 föremål