Oiva Toikka, årsfågel och ägg 2014, "Alder Trush", signerade O. Toikka Nuutajärvi.
Tillverkarens etikett. Fågelns längd 22 cm. Äggets höjd 13 cm, numrerat 95/750.
Originallådor medföljer.
Helhetsintrycket är gott.
Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.
Läs mer