Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Glasfågel "Common redpoll", signerad O. Toikka Nuutajärvi, Finn Fest 2008.

Tillverkad för den amerikanska marknaden. Tillverkarens etikett. Höjd 9 cm. Längd 16,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutas
1 dag 17 timmar
Aktuellt bud
225
E
U
R
2 372
S
E
K
257
USD
Utropspris
200 EUR
Acceptpriset är uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 245 EUR. Läs mer.
Budhistorik (9 bud)
3
5 jan 17:18
225 EUR
4
A
5 jan 17:18
205 EUR
4
A
5 jan 13:42
180 EUR
5
5 jan 13:42
170 EUR
4
5 jan 12:49
160 EUR
3
A
5 jan 12:49
150 EUR
3
3 jan 13:30
120 EUR
2
3 jan 8:24
35 EUR
1
31 dec 2025 17:42
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - V3