Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Glasfågel "Nutcracker", signerad O. Toikka Nuutajärvi 1996.

Årsfågel 1996. Bär tillverkarens etikett. Höjd 8,5 cm, längd 22 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
300
E
U
R
3 162
S
E
K
343
USD
Utropspris
150 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (23 bud)
3
7 jan 20:06
300 EUR
9
A
7 jan 20:06
281 EUR
9
7 jan 20:06
280 EUR
3
7 jan 18:42
260 EUR
8
7 jan 18:40
240 EUR
3
6 jan 20:32
220 EUR
2
6 jan 20:30
200 EUR
3
5 jan 15:28
190 EUR
7
5 jan 13:47
180 EUR
6
5 jan 13:17
170 EUR
3
5 jan 12:16
160 EUR
5
5 jan 11:38
150 EUR
3
3 jan 19:10
140 EUR
4
3 jan 18:58
130 EUR
3
3 jan 18:56
120 EUR
4
3 jan 18:43
110 EUR
3
3 jan 18:38
100 EUR
4
3 jan 18:16
90 EUR
3
3 jan 18:05
75 EUR
4
3 jan 18:00
70 EUR
3
3 jan 11:47
55 EUR
2
1 jan 21:00
50 EUR
1
31 dec 2025 23:21
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.