Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Årsägg 2013, signerat O. Toikka Nuutajärvi SSKK 2013 numrerad 83/250.

Tillverkarens etikett. Tillverkad för the Great Finnish Book Club (fri översättning). Äggets höjd 11,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutas
19 timmar 10 minuter
Aktuellt bud
130
E
U
R
1 370
S
E
K
149
USD
Utropspris
120 EUR
Acceptpriset är uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 140 EUR. Läs mer.
Budhistorik (8 bud)
1
3 jan 14:51
130 EUR
2
3 jan 14:38
120 EUR
1
3 jan 14:29
110 EUR
2
A
3 jan 14:29
100 EUR
1
3 jan 14:29
100 EUR
2
3 jan 14:23
95 EUR
1
A
3 jan 14:23
90 EUR
1
30 dec 2025 13:21
80 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - V3