Stomme av ek. Rik beslagsornamentik av förtent järn. Locket klätt i läder med stansad lamrequinbård. Lockknopp och fötter i form av stiliserade frökapslar. Invändigt fodrad med marmomerat papper. Sidorna med bärhandtag. Längd 115, bredd 55, höjd 62,5 cm.
Slitage. Skinn och papper kompletterat under sent 1800-tal. Nyckel finns.