61
72461

Kerstin Hedeby-Pawlo

(Sverige, Född 1926)

"Misantropen"

Signerad Kerstin Hedeby och daterad -58. Blandteknik 55 x 43 cm.

Utropspris:

2 000 - 3 000 SEK

189 - 283 EUR

194 - 291 USD

Klubbat pris:
17 000 SEK

Kerstin Hedeby-Pawlo föddes 1926 och fick sin huvudsakliga utbildning vid Konstakademien i Stockholm 1948-53. Sedan 1949 har hon medverkat som kostymör och scenograf i ett 30-tal uppsättningar i samarbete med bland annat Ingmar Bergman. Kerstin
Hedeby-Pawlo har under åren arbetat på bland annat Malmö stadsteater, Kungliga Operan i Stockholm, Operan i Helsingfors, Det Kongelige Teater i Köpenhamn samt Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm. När Ingmar Bergman satte upp "Misantropen" på
Malmö stadsteaters stora scen 1957 var Kerstin Hedeby-Pawlos insatser som scenograf och kostymskapare mycket betydelsefulla. En kritiker kommenterade det hela enligt följande: "Rummets enhet var det första starka intrycket när man trädde in i
Malmö stadsteaters stora salong. Man sögs direkt in i föreställningens trollkrets. Med utomordentligt bistånd av scenografen Kerstin Hedeby hade Bergman tämjt det kolossala rummet. Det var omvandlat till en intim, funktionell enhet och en känslig
klangbotten för spelet". Kerstin Hedeby-Pawlo ritade även kostymerna till Ingmar Bergmans uppsättning av "Rucklarens väg" på Kungliga Operan i Stockholm 1961. 1973 satte Ingmar Bergman åter upp "Misantropen", denna gång på Det Kongelige Teater i
Köpenhamn. Även vid detta tillfälle anlitade Ingmar Bergman Kerstin Hedeby-Pawlo vars scenografi i Malmö hunnit bli legendarisk.

"Misantropen" skrevs av Molière 1666 och handlar om Alceste som insisterar på att hela tiden säga sanningen, oavsett om den skadar honom själv eller hans vänner. Detta förhållningssätt visar sig innebära problem för honom, inte bara i kärlekslivet
utan också i kontakterna med lagens långa arm. Den berömda pjäsen är en komedi på gränsen till satir vilken driver med den franska aristokratins hyckleri. Ingmar Bergman satte upp pjäsen tre gånger: Malmö stadsteaters stora scen 1957, Det
Kongelige Teater i Köpenhamn 1973 samt på Dramatens stora scen 1995 då pjäsen lockade storpublik.