16
177319

MATTA. "Ryttmästarens matta". Flossa. 258,5 x 155,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

Utropspris:

28 000 - 30 000 SEK

2 640 - 2 830 EUR

2 710 - 2 910 USD

Klubbat pris:
38 000 SEK

Mönstret komponerades för Domkapitlet i Lund. Ett exemplar komponerat 1937 till Svensk Hemslöjd.