25
171095

MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 262 x 180 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna skadade och saknar orientaliska flätan, fransar saknas.