176909

GALLERIMATTA. "Randig med tvist, brun". Rölakan. 221 x 78,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Komponerad 1943. Bruna varptrådar av ull.

Obetydligt slitage, fläckar. Ett hörn något skadat, ställvis skadade fransar, flera saknas.