528
212966

CARL-HARRY STÅLHANE Vaser, 3 st, Rörstrand.

Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
131 - 157 EUR
137 - 164 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Stengods. Glasyr i svart och äggskalsgrått. Signerade R SWEDEN CHS. Höjd 11-19 cm. (3)

Carl-Harry Stålhane (1920-1990)
Carl-Harry Stålhane började vid Rörstrand som dekorationsmålare redan som 18-åring år 1939. Han studerade sedan konst vid Grünewalds Konstskola i Stockholm 1943-46 och skulptur vid Académie Colarossi i Paris 1948-49. Därefter var Carl-Harry Stålhane knuten till Rörstrandsfabriken fram till år 1973.
Den första tiden, på 1940-talet, var de måleriska fajansernas tid och Stålhane assisterade Grünewald. År 1958 ersatte Stålhane Gunnar Nylund som konstnärlig ledare vid fabriken. Stålhanes stengods kännetecknades vid denna tid av mjukt moderna former med ofta klassiska harpälsglasyrer. Det sena 1960- samt 70-talets stengods var grövre till både form och glasyr.
Under åren 1963-71 var Stålhane huvudlärare i keramik vid Konstindustriskolan i Göteborg.
År 1973 lämnade Stålhane Rörstrand för att starta egna firman Designhuset. Verksamheten här kännetecknades av Stålhanes experiment med egna jord- och mineralglasyrer och föremålen var ofta kraftfulla i uttrycket.