527
214098

BERTIL VALLIEN Skulpturer, 7 st, "Bagdad", Gustavsberg 1960-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
2 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, olika byggnader, reliefdekor, glasyr i olika färger. Signerade GUSTAVSBERG BAGDAD BW, serienummer 1-7. Höjd 11-17,5 cm. (7)

Bertil Vallien (f.1938)
Keramikern, glaskonstnären och formgivaren Bertil Vallien har haft egen keramikverkstad i Åfors sedan 1964. Han har gjort Farkoster, en serie båtar i bränd lera, stengodsserien Bagdad samt djurserien Terra för Gustavsberg i mitten av 1960-talet. Från 1978 var han knuten till Rörstrand några år, där han bl a gjorde servisdekorerna Rainbow och Space.