527
214098

A Bertil Vallien set of seven stoneware sculptures, 'Bagdad', Gustavsberg 1960's.

2 000 - 3 000 SEK
176 - 264 EUR
187 - 280 USD
Hammer price
2 200 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Height 11-17,5 cm.

More information

Bertil Vallien (f.1938)
Keramikern, glaskonstnären och formgivaren Bertil Vallien har haft egen keramikverkstad i Åfors sedan 1964. Han har gjort Farkoster, en serie båtar i bränd lera, stengodsserien Bagdad samt djurserien Terra för Gustavsberg i mitten av 1960-talet. Från 1978 var han knuten till Rörstrand några år, där han bl a gjorde servisdekorerna Rainbow och Space.

 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

805. Asger Jorn, "Myg".
700 000 - 900 000 SEK
Bid History
900 000

Your Bid
880 000

Your Bid
860 000

Your Bid
840 000

Your Bid
820 000

Your Bid
800 000

Your Bid
780 000

Your Bid
760 000

Your Bid
740 000

Your Bid
720 000

Your Bid
700 000

Your Bid
680 000

Your Bid
660 000

Your Bid
640 000

Your Bid
620 000

Your Bid
600 000

Your Bid
580 000

Your Bid
Current bid:
900 000 SEK