Madeleine Pyk – en samling F769
1610
237739

KRUKA med LOCK, lergods. Västra Han dynastin, (206 f.Kr - 220 e.Kr).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Hu-form med maskaronringhänklar, spår av bemålning. H 38,5.

Nagg, locket med lagat nagg.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection. Bought at Ancient Art Stockholm. No 1228.