1688
239906

MATTA, Kinesisk figural. Qing dynastin.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 750 - 8 990 EUR
7 120 - 9 490 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Mörkblå botten med polykroma lejonhundar lekande bland moln. Huvudbård med ljus kamelhårsfärgad botten med stiliserade drakar och pioner. Innerbård med pionranka. Mått 272 x 186,5 cm.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, ställvis något fälld, lagningar. En långsida med smärre trampveck, kortsidorna något skadade.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection.

Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Uddevalla 1985, färgplanch sid 135, högst upp till vänster.