1689
239910

TRONSTOLSMATTA. Kina, semiantik.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
355 - 444 EUR
370 - 463 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

För stolens rygg. Gul botten med tre polykroma drakar, vågor och symboler. Mått 73,5 x 69 cm.

Något smutsig, smärre skador.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection.

Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Uddevalla 1985, färgplanch nr 96, sid 85.