BUDDHA med RELIKSKRIN, brons. Sinotibetansk, 16/1700-tal.
Amitayus i sittande i vajrasana hållandes en ambroisaflaska, stödd av båda händerna i dhyana mudra. Buddhans höjd 9,2 cm. Altarets mått 18,8x14,8x7 cm.
Slitage. (2)
Proveniens
The Paul R. Wedendal Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in