1802
237408

DRAKBÅT, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Rikt skulpterat skepp i form av drake med uppsvängd svans, pagod på ryggen samt människor ombord. Längd 26 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection.

Compare a similar Dragon Boat sold at Sotheby´s fine Chinese ceramics, furniture and works of art, New York November 28/29 1994. see lot 385. Signed by Chen Guozi.