1820
237358

VATTENDROPPARE, två stycken, keramik. Japan/Korea, 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Den runda med dekor i lejongul, brun, vit samt grön glasyr. Diam 8. En i form av fågel, dekor i underglasyrblått. L 6,5.

Slitage, krackelyr.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection.