Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
20
325615

Bo von Zweigbergk

(Sverige, 1897-1940)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
17 000 - 19 400 EUR
19 400 - 22 200 USD
Klubbat pris
270 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Bo von Zweigbergk
(Sverige, 1897-1940)

"Stadsgården Stockholm"

Signerad BvZ och daterad -21. Duk 57 x 56 cm.

Proveniens

Tidigare i kamrer Gunnar Etzlers samling, Spånga.

(Enligt uppgift) Ny Konst hos Arthur Ciacelli, Stockholm, 1921.
Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutstälning", 6 - 25 september 1941, kat nr 8.
Riksförbundet för bildande konst, Stockholm, "100 Staden".

"Konst i svenska hem", vol II, band 4, omnämnd samt avbildad sid 196 under samling 278: "Bankkamrer Gunnar Etzler, Kungsholms kyrkoplan 6, Stockholm".

Formgivare