56
325740

Gunnar Löberg

(Sverige, 1893-1950)
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
11 500 - 13 300 EUR
12 000 - 13 900 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gunnar Löberg
(Sverige, 1893-1950)

"Stillebensborden"

Signerad G. Löberg och daterad -36. Duk 84 x 90,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Pontus Löbergs ägo.

Konstnärshuset, Stockholm, "Utställning VII", 22 april - 3 maj, 1939, kat nr 24.
Eskilstuna Konstmuseum, 1980, kat nr 52.

Nils Palmgren (red), "Det moderna svenska måleriet", Ny följd I, 1945, avbildad sid 105.