55
325724

Gunnar Löberg

(Sverige, 1893-1950)
Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
10 600 - 11 500 EUR
11 100 - 12 000 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gunnar Löberg
(Sverige, 1893-1950)

"Stilleben med ryttare"

Signerad G. Löberg och daterad -28 på duk-kant a tergo. Duk 50,5 x 61 cm.

Konstnärshuset, Stockholm, "Utställning II", 3 - 15 november 1928, kat nr 32.

Bengt V Wall, "Gunnar Löberg - det förbisedda geniet", 1952, avbildad helsida bild nr 34.
Lis Mörner, "Gunnar Löberg" (avhandling), 1972, sid 40. Bildförteckning Bild E, sid 25.