1070206
BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko.

Fanerad med jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten GFT. Längd 105, bredd 50, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 872 - 4 840 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37