1070206

1. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko.

Fanerad med jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten GFT. Längd 105, bredd 50, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/3 872 - 4 840 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto