1070206

1. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko.

Fanerad med jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten GFT. Längd 105, bredd 50, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK / 3 872 - 4 840 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.