1070164
BYRÅ, i Johan Jacob Eisenbletters art (ebenist i Stockholm ca 1760), rokoko.

Fanerad med jakaranda, valnöt, amarant och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rik beslagsornamentik. Längd 86, bredd 46, höjd 78,5 cm Nyckel finns.

Fanerlagningar och fanerskador, liten trälist saknas.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

4 840 - 7 260 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 108, jämför byrå samt den för Eisenbletter typiska vinkeln i intarsian ovanför lambrekängbeslaget.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37