1070164

2. BYRÅ, i Johan Jacob Eisenbletters art (ebenist i Stockholm ca 1760), rokoko.

Fanerad med jakaranda, valnöt, amarant och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rik beslagsornamentik. Längd 86, bredd 46, höjd 78,5 cm Nyckel finns.

Fanerlagningar och fanerskador, liten trälist saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK/4 840 - 7 260 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 108, jämför byrå samt den för Eisenbletter typiska vinkeln i intarsian ovanför lambrekängbeslaget.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto