1070164

BYRÅ, i Johan Jacob Eisenbletters art (ebenist i Stockholm ca 1760), rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fanerad med jakaranda, valnöt, amarant och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rik beslagsornamentik. Längd 86, bredd 46, höjd 78,5 cm Nyckel finns.

Fanerlagningar och fanerskador, liten trälist saknas.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 108, jämför byrå samt den för Eisenbletter typiska vinkeln i intarsian ovanför lambrekängbeslaget.